Що таке ОСББ? (ОСББ це благо чи зло для власників квартир?)

Напевно всі жителі України чули цю абревіатуру ОСББ. Але не всі розуміють істинне значення цього слова. Суть даного поняття в повній мірі знають тільки люди, які безпосередньо зіткнулись з роботою ОСББ, але про це мова піде трохи пізніше.

Згідно Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», ч. 2 ст. 1 об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі — об’єднання) — юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

(Як показує практика, ключовим значенням цього поняття виступає фраза — управління, утримання і використання спільного майна.)

На перший погляд, складається враження, що закон про ОСББ прийнято з метою покращення умов проживання власників квартир та обслуговування багатоквартирних будинків. В кожній державній адміністрації створено спеціальні відділи, які сприяють громадянам у створенні ОСББ та проводять роз’яснювальну роботу серед населення про ОСББ. Одночасно необхідно вказати, що працівникам даних відділів ставляться плани та норми щоквартального створення ОСББ. В засобах масової інформації, за сприяння органів держаної влади та місцевого самоврядування,нав’язуюче поширюється інформація про необхідність створення ОСББ, а також інформація щодо неякісної роботи ЖЕКів. Для здорово мислячої людини, виникає дивне питання – чому органи державної влади викладають та поширюють в засобах масової інформації негативну інформацію щодо роботи ЖЕКів, які є комунальною власністю, керуються органами місцевого самоврядування, тобто фактично управляються державою.

Насправді, основна мета держави та органів місцевого самоврядування у створенні та сприянні діяльності ОСББ полягає у тому щоб зменшити навантаження на державний бюджет по обслуговуванню та ремонту приміщень житлового фонду. А також, за допомогою ОСББ покласти обов’язок обслуговування та ремонту багатоквартирних житлових будинків на плечі власників квартир.

Свою мету державна та органи місцевого самоврядування успішно досягають тому, що кожного року створюється тисячі нових ОСББ.

Власники багатоквартирних будинків створюючи або створивши ОСББ відразу зустрічаються з таким проблемами:

— для створення ОСББ необхідна згода 50% + 1 власників квартир багатоквартирного будинку, а для прийняття фінансових рішень необхідно більше 2/3 голосів власників квартир тобто 75%. В цьому випадку виникає колізія навіть якщо для створення ОСББ знайдуться голоси, то для прийняття необхідних фінансових рішень голосів не вистачає. В такому випадку ОСББ належним чином не функціонує або керівництво об’єднання вдається до фінансових махінацій чи підробки підписів жителів будинку. Щодо злочинних дій керівників та бухгалтерів ОСББ порушено багато кримінальних проваджень та є обвинувальні вироки за статтями кримінального кодексу України, по зловживанню посадовим становищем, підробки документів та щодо привласнення і розтрати майна об’єднання;

Дуже часто ініціаторами створення ОСББ виступають саме безробітні громадяни для того щоб самому працевлаштуватись та отримувати стабільну заробітну плату з власників квартир, а також мати необмежений доступ фінансів об’єднання;

— в мережі Інтернет члени ОСББ скаржаться на непорозуміння із сусідами щодо проведення ремонту загальних приміщень будинку, під’їздів, обслуговування прибудинкової території та інше. Наприклад, якщо у будину протікає дах то для його ремонту складаються фінансово тільки власники верхніх поверхів. Також, у разі поломки ліфта на його ремонт, як правило, заплатять тільки власники квартир які розташовані вище четвертого поверху, а жителі квартир з 1-4 поверхи всіляко уникають від сплати коштів на ремонт ліфта.

Ще потрібно враховувати громадян які вибирають позицію «моя хата з краю» та взагалі не приймають участі у діяльності ОСББ та не сплачують кошти до об’єднання. Враховуючи дані фактори складається така ситуація, що на добросовісних власників квартир лягає додаткове фінансове та моральне навантаження;​

— досить часто шахраї та люди не чисті на руки користуючись довірою громадян створюють ОСББ для власної наживи. На даний час не поодинокими є випадки коли керівництвом ОСББ розкрадались грошові кошти які сплачені власниками квартири для комунальних послуг.

У випадку з ОСББ, відповідальність за розрахунок по комунальних послугах (тепло, газ, електропостачання, воду) лягає на плечі усіх власників квартир. Тобто, якщо 80% власників квартир добросовісно сплачують за комунальні послуги, а 20% власників не платять, тому накопляється заборгованість ОСББ перед поставниками комунальних послуг. В такому випадку обов’язок стягувати заборгованість лягає на ОСББ, а борг за несплату комунальних послуг лягає на 80% добросовісних платників. За таких обставин постачальникам комунальних послуг легше стягнути заборгованість з ОСББ ніж боротись з кожним боржником індивідуально. На теперішній час постачальниками комунальних послуг запроваджено практику відключення від постачання ОСББ як окрему юридичну особу, в такому разі від дій недобросовісних платників страждають добросовісні власників багатоквартирних будинків;

— якщо ОСББ створюються у нових будинках, а особливо в елітних житлових комплексах, то швидше за все ініціатором створення таких ОСББ є шахраї. Лакомим кусочком для шахраїв та рейдерів нових житлових будинків є нежитлові приміщення. Як вказувалось вище, ключовою є фраза із закону про ОСББ – це управління, утримання і використання спільного майна.

Такі приміщення після реєстрації об’єднання за допомогою приватних БТІ обмірюються та приватизуються та в подальшому продаються або здаються в оренду з метою власної наживи. Це можуть бути офісні, підвальні приміщення, паркінги та інше. Така ж ситуація складається із приміщенням які знаходяться у центрі міста, де дуже висока орендна плата та їх вартість.

Таким чином, як підсумок, слід зазначити, що створення ОСББ не завжди хороша ідея, а інколи навіть злочинний намір окремих категорій осіб який спрямований для власної наживи та незаконного збагачення.

Автор- Віталій Лютий.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *